• Support@exbazar.ir
    ایمیل ما
  • 021-43089401
    تلفن تماس
  • 8:30 صبح الی 17:30 عصر
    ساعت کاری

 

در تمام بازار های مالی که شما درگیر معامله کردن می باشید، احتمال سود  وضرر وجود دارد. شما هیچگاه نمیتوانید بازار مالی را پیدا کنید که به طورقطع در آن سود کنید. بنابراین ضرر و ضرر کردن جزء جدایی ناپذیر بازارهای مالی هستند و باید با آنها به طور معقولانه ای کنار بیایید.

 

حدضرر چیست؟

شما برای مدیریت ضررهایتان، به ابزار خاصی به نام حد ضرر نیازمندید. حد ضرر یا در اصطلاح بین المللی که به آن Stop Loss می گویند، به کمترین ضرری که معامله گر در صورت شکست تحلیل خود قبول میکند، می گویند. حد ضرر این امکان را برای شما فراهم می کند که اگر در معامله ای تحلیل شما غلط از آب درآمد، بخش قابل توجهی از سرمایه شما حفظ شود و از نابودی بخش عمده آن جلوگیری کند.

درواقع حد ضرر برای آن است که از بیشتر ضرر کردن شما جلوگیری کند.

تا به اینجای مقاله آموختید که ضرر در معاملات امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است. اما با استفاده از حد ضرر، میتوان ضرر هارا مدیرت کرد و از ایجاد ضرر های بیشتر جلوگیری کرد.

 

حد ضرر برای چه معاملاتی لازم است؟

باید بدانیم که حدضرر برای تمام معاملاتی که در بازار های مالی انجام می شود، لازم و ضروری است. یعنی چه در بازار رمز ارز ها، چه در بازار بورس و چه در بازار های مالی دیگر.

 

چگونه حد ضرر مناسب را پیدا کنیم؟

یکی از مهمترین بخش های هر معامله ای، پیداکردن محدوده های حد ضرر می باشد. حد ضرر هارا معمولا ناحیه های حمایتی نزدیک به نقاط خرید درنظر میگیرند با این فرض که اگر قیمت به این نواحی برسند، تغییر جهت داده و مجدد رشد می کنند. اما اگر قیمت این ناحیه های حمایتی را از دست بدهد، تحلیل انجام شده با شکست روبرو می شود و احتمالا سهم یا رمز ارز مربوطه، برای مدتی وارد فاز اصلاحی خواهد شد.

بنابر توضیحات بالا، حد ضرر متناسب با میانگین خرید، می تواند یکی از موارد زیر باشد :

1.     کف کانال های صعودی

2.     خط روند حمایتی

3.     خطوط حمایت افقی

 

بنابر موقعیت کندل ها، احتمالا یکی از موارد فوق حد ضرر شما خواهد بود. به عبارتی اگر کندل های قیمتی یکی از موارد فوق را از دست بدهند، برای شما حدضرر فعال خواهد شد و به این معناست که تحلیل شما با شکست روبرو شده است و احتمالا ریزشی در ادامه وجود دارد.

 

حد سود چیست و چه کاربردی دارد؟

حد سود به محدوده قیمتی می گویند که شما در آن محدوده از سود خود راضی هستید و از قبل آن محدوده را برای فروش تمام، یا بخشی از دارایی خود درنظر گرفته اید. وجود حد سود برای سهامداران و معامله گران در بازار های مالی بسیار حائز اهمیت است. خیلی اوقات افراد سود های خوبی کسب می کنند اما به دلیل نداشتن حد سود، اکثر آن را از دست می دهند.

 

حد ضرر و حد سود خود را بهینه کنید !

شما به عناون یک معامله گر در بازارهای مالی، مدام در حال تعین و ترسیم حد ضرر و حد سود هستید. پس از مدتی به صورت تجربی نکاتی را به این حد ها اضافه و یا کم می کنید که باعث بهینه شدن سیستم معاملاتی شما خواهد شد.

 

نکته 1 : تمام موارد و راهکارهایی که در توضیحات حد سود و حد ضرر آورده شد، وابسته و مرتبط با سیستم معاملاتی، طرز فکر و مقدار سرمایه شما در بازار می باشد. هدف از ارائه این مطالب صرفا پراداختن به موضوعی تحلیلی علمی برای علاقه مندان می باشد.

نکته 2 : عده ای از معامله گران حد ضرر های خود را با استفاده از اندیکاتور های مختلف مانند ایچی موکو، میانگین های متحرک و یا اسیلاتورهای گوناگون مانند RSI تعیین می کنند. درآینده ای نه چندان دور به این موضوعات نیز خواهیم پرداخت.

نکته 3 : عده ای دیگر از معامله گران حد ضرر و حد سود خود را براساس درصد در معاملات درنظر می گیرند. برای مثال حد ضرر آنها همیشه منفی 10 درصد و حد سود آنها مثبت 35 درصد است. این افراد اصلا کاری به موقعیت بازار ندارند و ریسک کار خود را با درصد های از پیش تعیین شده کنترل می کنند.

هم اکنون حساب خود را در صرافی بازار افتتاح کنید

حساب را به صورت رایگان باز کنید و شروع به خرید و فروش ارز دیجیتال کنید

اکنون ثبت نام کنید