• Support@exbazar.ir
    ایمیل ما
  • 021-43089401
    تلفن تماس
  • 8:30 صبح الی 17:30 عصر
    ساعت کاری

 

استیبل کوین ها

استیبل کوین ها نوعی از ارزهای دیجیتال هستند، که یک پشتوانه قیمتی مشخصی دارند و ارزش آنها با ارزش پشتوانه‌ای که دارند برابر است و برای کاهش نوسانات قیمت طراحی ‌شده‌اند. قیمت این نوع ارزها همیشه ثابت است و در شرایط مختلف بازار قیمت مشخصی دارند. این نوع ارزها به یک دارایی ثابت وابسته است و این دارایی می‌تواند هرچیزی باشد؛ از یک نوع پول ملی گرفته تا طلا و یا هرنوع دارایی دیگر. به عنوان مثال، ارز دیجیتال تتر که به عنوان بزرگ ترین استیبل کوین کنونی شناخته می‌شود، قیمت آن همیشه به اندازه‌ی یک دلار آمریکاست و دلار آمریکا پشتوانه آن محسوب می‌شود.

دلایل ثبات قیمت

دو دلیل اصلی برای ثبات قیمت ارزهای فیات، ذخایری است که از آنها حمایت می کند و اقدامات به موقع مقامات کنترل کننده آنها در بازار است، مثل بانک های مرکزی. از آنجایی که ارزهای فیات به یک دارایی اساسی ، مانند ذخایر طلا یا فارکس که به عنوان وثیقه عمل می‌کنند، متصل می‌شوند، ارزش‌گذاری آن‌ها عاری از نوسانات شدید باقی می‌ماند.

حتی در برخی موارد شدید که ممکن است ارزش گذاری یک ارز فیات به شدت تغییر کند، مقامات کنترل کننده وارد عمل شده و تقاضا و عرضه ارز را برای حفظ ثبات قیمت مدیریت می کنند. بخش عمده ای از ارزهای دیجیتال فاقد هر دو ویژگی کلیدی هستند. آنها ذخیره ای ندارند که پشتوانه ارزش گذاری های خود باشد و قدرت مرکزی برای کنترل قیمت ها در صورت لزوم ندارند.

استیبل کوین ها تلاش می کنند این شکاف بین ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال را پر کنند. سه دسته از استیبل کوین ها وجود دارد که همگی بر اساس مکانیسم های کارشان هستند.

انواع استیبل کوین ها

1. استیبل کوین هایی که پشتوانه پول ملی دارند. یعنی استیبل کوین هایی که ارزششان نسبت به دلار آمریکا، ین، یورو یا هر ارز فیات دیگه ای ثابت است. تتر، یواس‌دی کوین، کوین بیس و بایننس کوین از جمله ی این ارزهای دیجیتال هستند. سایر اشکال وثیقه می‌تواند شامل فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشد، اما اکثر استیبل‌کوین‌های وثیقه‌شده امروزی از ذخایر دلاری استفاده می‌کنند. چنین ذخایری توسط متولیان مستقل نگهداری می شود و به طور منظم برای پایبندی به انطباق لازم حسابرسی می شوند.

 

2. استیبل کوین هایی که با پشتوانه ارز دیجیتال هستند. این کوین ها با ارز دیجیتال دیگری پشتیبانی می‌شوند. ارز دیجیتال wrappedbitcoin یکی از استیبل کوین هایی که با بیت کوین پشتیبانی می‌شود. از آنجایی که ممکن است ارز دیجیتال ذخیره شده نیز مستعد نوسانات بالا باشد، چنین استیبل کوین‌هایی بیش از حد وثیقه می‌شوند، یعنی تعداد بیشتری از توکن‌های ارز دیجیتال به عنوان ذخیره برای انتشار تعداد کمتری از استیبل کوین‌ها نگهداری می‌شوند.

 

3. استیبل کوین های الگوریتمی هم وجود دارند که خیلی معروف نیستند و سازوکار پیچیده ای دارند این کوین ها از الگوریتم ها و قراردادهای هوشمند برای ثیات قیمت استفاده می کنند. استیبل کوین‌های الگوریتمی یا غیر وثیقه‌ای از هیچ ذخیره‌ای استفاده نمی‌کنند، بلکه دارای مکانیزم کاری مانند بانک مرکزی برای حفظ قیمت ثابت هستند. به عنوان مثال، بیس کوین وابسته به دلار از مکانیزم اجماع برای افزایش یا کاهش عرضه توکن ها بر اساس نیاز استفاده می کند. چنین اقداماتی شبیه به چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی برای حفظ ارزش گذاری ارز فیات است. می توان با اجرای یک قرارداد هوشمند بر روی یک پلت فرم غیرمتمرکز که می تواند به صورت مستقل اجرا شود، به دست آورد .

اکنون به خاطر سخت گیری هایی که در حوزه‌ی قانون گذاری ارزهای دیجیتال، تعداد کمی از صرافی های ارز دیجیتال از ارزهای فیات پشتیبانبی و استفاده می‌کنند. استیبل کوین ها به صرافی های ارزدیجیتال کمک می‌کند تا کار را برای معامله گران و کاربران خود به مراتب راحت کنند.

 

هم اکنون حساب خود را در صرافی بازار افتتاح کنید

حساب را به صورت رایگان باز کنید و شروع به خرید و فروش ارز دیجیتال کنید

اکنون ثبت نام کنید